|
|
Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы
Сабақ №3 |
Сабақ өтілетін күн: 9.04.2014жыл Орны: 7 сынып бөлмесі Мұғалім: Бейсембаева Ғ.К. |
Барлық оқушы саны: 9 Қатысқаны : 9 |
|
Сілтеме |
Оқу жоспары, күнтізбелік жоспар Ә.Н.Шыныбеков Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2012 |
||
Сабақ тақырыбы |
Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы |
||
Мақсаты |
Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы туралы түсінік беру; Жай бөлшектер мен рационал бөлшектерге амалдар қолданудағы ұқсастығы мен айырмашылығын ажырата білу. |
||
Түйінді идеялар |
Рационал бөлшектерге амалдар қолдану. |
||
Әдіс-тәсілдер |
Жекелей, жұптық, топтық жұмыс, баяндау, «Ми шабуылы» әдісі, «INSERT» әдісі, «Т» кестесі, «Шығу парағы» әдісі |
||
Көрнекіліктер, ресурстар |
Оқулық, маркер, түрлі түсті қағаз, ватман, тақта, компьютер, стикер |
||
Дерек көздері |
Оқулық,электронды оқулық, дидактикалық материал, әдістемелік құрал, қосымша мәліметтер: www.cpm.kz |
||
Оқыту нәтижелері |
|
||
Сабақ барысы І кезең |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті |
|
Қызығушылықты ояту:
|
Топқа бөлуді ұйымдастырады. Сергіту сәті:«Көңіл күй лентасын» таратады. |
Топқа бөлінеді. Өз көңіл күйіне сай ленталарды таңдайды. |
|
|
Үй тапсырмасын тексеруді ұйымдастырады. Топта бір-бірінің үйге берілген № 500,502 есептерін тексеруді тапсырады. Дәптерлерін жинап алады. Өткен тақырыптарды пысықтау үшін ауызша сұрақтар қояды:
Мұғалім оқушылардың жауаптарын тыңдайды, толықтырады. Кері байланысқа шығады. |
Үй жұмысы топта тексеріледі. Қателері болса бір-бірінің қатесін жөндейді. Дәптерлерін оқытушыға жинап береді. Қойылған сұрақтарға ауызша жауап береді.
|
|
2-кезең. Мағынаны ажырату 10′ - оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады; - жаңа білім жайлы өзіндік түсінік қалыптастырады. |
Жаңа тақырыптың мақсатын анықтайды. Оқушылардың қызығушылығын оятады. Өткен тақырып пен жаңа тақырыпты байланыстырып, жаңа сабақ жоспарына тоқталады. Жаңа тақырыпты оқулықтан «INSERT» әдісі бойынша оқуға беріледі. Бағыт бағдар береді, сырттай бақылайды. Білім дағдыларын анықтайды.
|
Мақсат қойғанда оқушылар өз ойларын айтады. Мұғалім барлығын қосып ортақ мақсат жасайды.(жекелей оқушылар) Оқушылар оқулықтан тақырыпты өз беттерімен «INSERT» тәсілімен оқып шығады. Оқып болғаннан кейін жұппен, топпен талқылайды. Пікір қосады. Қажеттілерін даптерге жазады. Ортақ шешімге келеді. Постер жасау арқылы қөрсетеді. Топ жетекшісі қорғайды. Бағалау парағы толтырылады
. |
|
3-кезең. Ой- толғаныс 20′ - талдау , өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді; - жинактау, бір-бірімен ой бөліседі; - сабақ қорытындысы. |
Топқа сұрақтар беріледі.Сұрақтарға мысалдар келтіру арқылы өз тұжырымын қорғауды тапсырады. 1. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай қосып, азайтамыз? 2. Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қалай қосып азайтамыз? |
Берілген сұрақтар бойынша жұппен, топпен жұмыс жасайды. Берілген тапсырмаларды мысалдар келтіру арқылы түсіндіреді. Ортақ пікірге келеді. Жауабын тақтаға жазып, кезекпен қорғайды. 7′
|
|
3. Жай бөлшектерді қосып алудан, рационал бөлшектерді қосып алудан айырмашылығы мен ұқсастығы қандай? Бағыт бағдар береді, қолпаштайды. |
3 сұрақты «Т» кестесімен жекелей жұмыс жасайды, содан кейін топта талдайды. Пікір алмасады, толықтырады. Тақтаға шығып ортақ кестесін құрайды. Бағалау парағы толтырылады. |
||
Оқулықтағы деңгейлік тапсырмаларды «Ми шабуылы» әдісі бойынша орындауды ұсынады.
|
А деңгейі №511(тақ), 513 (1,3) В деңгейі №522, 524(1,3) Берілген есептерді өз беттерімен шығарады. Ойларын айтады. Барлығы қабылданады. Жауаптың барлық нұсқасы талданады. Ең тиімді тәсілмен тақтаға шығарады. |
||
А және В деңгейлерінің есептерін шығарған оқушыларға С деңгейінің есептері беріледі. Нәтижесін тексереді.
|
С деңгейі №534 [есептердің шешімі қосымшада көрсетілген] Бағалау парағы толтырылады. |
||
|
Логикасын дамыту үшін слайдтағы тапсырмаларды көрсетеді.[есептер презентацияда көрсетілген] |
Берілген есептерді ауызша талдап жауап береді. Бағалау парағы толтырылады. |
|
Бағалау 2′ |
Шығу парағы бойынша жазбаша жауап беруді ұсынады. Осы сұрақтар сабақты қорытындылап, оқушылардың білімін бағалайды. Сабақ барысында толтырылған бағалау парағы бойынша жиынтық бағалау жүргізеді. [бағалау парағының үлгісі қосымшада көрсетілген] |
Шығу парағы бойынша сұрақтарға жазбаша жауап береді: 1. Бүгін не үйрендің? 2. Сабақ бойынша қандай сұрақтарың бар? 3. Келесі сабақта қандай мәселелерге назар аудару қажет? Топ басшысы мен пән мұғалімі ортақ балдарын шығарып бағалайды. |
|
Келесі оқуға арналған тапсырма 1′ |
Есептер шығару: №512, №517, №526. Рационал өрнектерді көбейту және бөлу тақырыбын оқу. |
||
Қорытынды Рефлексия 1′ |
«Екі жұлдыз бір тілек» |
|
|
Қосымша 1
Бағалау парағы
№ |
Оқушы аты-жөні |
Тақырыпты толық меңгердім |
Тақырыпты жартылай меңгердім |
Тақырыпты меңгермедім |
1 |
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
№
|
тапсырма аты-жөні |
Өзін-өзі бағалауы |
Топ жетекшісінің бағалауы |
Мұғалімнің бағалауы |
Қорытынды бағалау |
||||||||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
|
|
||
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Критерилер:
«5» - Тақырыпты толық меңгерген, анықтама және қасиеттерін білетін, есеп шығаруда еркін қолдана алатын оқушыға қойылады.
«4» - Тақырыпты толық меңгерген, анықтама және қасиеттерін білетін, есеп шығаруда еркін қолдана алмаған оқушыға қойылады.
«3» - Тақырыпты жартылай меңгерген, анықтама және қасиеттерін жетік білмейтін, есеп шығаруда қолдана алмаған оқушыға қойылады.
«2» - Тақырыпты мүлде меңгермеген, анықтама және қасиеттерін білмейтін, есеп шығаруда қолдана алмаған оқушыға қойылады.
Қосымша 2
Есептердің шығарылу барысы
А деңгейінің тапсырмалары
№ 482. Өрнекті бөлшек түрінде жаз
- a:7=a/7
- 5:a=5/a
- x:y=x/y
- (a+b):5=a+b/5
- 8: (p-q)=8/p-q
- (x+y) : (m+n)= x+y/m+n
№ 483. а – ның қандай мәндерінде бөлшек 0-ге тең
- a-3/4 a=3
- a+3/a-3 a=-3
- (a+3)(a-3)/2a-5 a+3=0 a-3=0
a=-3 a=3
№ 484. х-тің қандай мәндерінде бөлшектің мағынасы болмайды.
1. 3/x-2 x-2≠0 x≠2
2. 4/x+1 x+1≠0 x≠-1
3. x+1/2x-4 2x-4≠0 2x≠4 x≠2
№ 486. Бөлшекті қысқартыңдар
1. 15a/20b=3a/4b
2. ab/ac=b/c
3. 6xy/8x=3y/4
4.10mn/15mp=2n/3p
5.24m3/16m2n=3m/2n
В деңгейінің тапсырмалары
№492. Теңдіктердің ақиқаттығын тексеріңдер:
1. х-2/у-4 = 2-х/4-у
-(-2+х)/-(-4+у) = х-2/4-у;
2. m/(x-m)(x-n) = m/(m-x)(n-x)
m/-(-x+m)(-(-x+n))=m/(m-x)(n-x);
№494. Бөлшекті қысқартыңдар:
1. а2-1/1-а = (а-1)(а+1)/-(а-1) = -(а+1);
2. (х+1)2/х2-1 = (х+1)2/(х-1)(х+1) = х+1/х-1;
С деңгейінің тапсырмалары
№503. Теңдеуді шеш:
1. ах-2х = а2-4, а≠2;
х(а-2) = а2-4
х= а2-4/а-2=(а+2)(а-2)/а-2=а+2 а≠2;
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |