|
|
Рационал өрнектерді көбейту және бөлу
Сабақ №4 |
Сабақ өтілетін күн: 14.04. 2014жыл Орны: 7 сынып бөлмесі Мұғалім: Бейсембаева Ғ.К. |
Барлық оқушы саны: 9 Қатысқаны : 9 |
|
Сілтеме |
Оқу жоспары, күнтізбелік жоспар Ә.Н.Шыныбеков Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2012 |
||
Сабақ тақырыбы |
Рационал өрнектерді көбейту және бөлу |
||
Мақсаты |
Рационал бөлшектердің көбейтіндісі мен бөліндісі туралы түсінік беру; Жай бөлшектер мен рационал бөлшектерге амалдар қолданудағы ұқсастығы мен айырмашылығын ажырата білу. |
||
Түйінді идеялар |
Рационал бөлшектерге амалдар қолдану. |
||
Әдіс-тәсілдер |
Жекелей, жұптық, топтық жұмыс, баяндау, «Сұрақтар»шеңбері әдісі, «Жигсо» әдісі, «Т» кестесі, «Ойлан,жұптас,талқыла» әдісі, «БКЗТО»кестесі,»BLOB» ағашы. |
||
Көрнекіліктер, ресурстар |
Оқулық, маркер, түрлі түсті қағаз, ватман, тақта, компьютер, стикер |
||
Дерек көздері |
Оқулық,электронды оқулық, дидактикалық материал, әдістемелік құрал, қосымша мәліметтер: www.cpm.kz |
||
Оқыту нәтижелері |
|
||
Сабақ барысы І кезең |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті |
|
Қызығушылықты ояту:
|
Топқа бөлуді ұйымдастырады. Сергіту сәті:«Сөйлейтін қолдар». |
Топқа бөлінеді. Ыммен , қолдың көмегімен іс-әрекеттер жасайды. BLOB ағашына көңіл күйлерін көрсетеді, |
|
|
Үй тапсырмасын тексеруді ұйымдастырады. Үй тапсырмасын тексеру үшін №512, №517, №526 есептерінің ішінен есеп береді. |
Жекелей түрде берілген есепті шығарып, мұғалімге тапсырады.
|
|
Өткен тақырыптарды пысықтау үшін «Сұрақтар шеңбері» әдісі бойынша бір-біріне ауызша сұрақтар қоюын, мысалдар келтіруін тапсырады. Мұғалім оқушыларды сырттай бақылап, білім, білік дағдыларын анықтайды. Кері байланысқа шығады. |
Топта өз идеяларын ұсынады. Бір-біріне сараптамалық сұрақтар қояды. Кезекпен алға шығып өз пікірін айтып, тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді, мысалдар келтіреді.
Бағалау парағы толтырылады. |
||
2-кезең. Мағынаны ажырату 10′ - оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады; - жаңа білім жайлы өзіндік түсінік қалыптастырады. |
Жаңа тақырыптыңтың мақсатын анықтайды. Оқушылардың қызығушылығын оятады. Өткен тақырып пен жаңа тақырыпты байланыстырып, жаңа сабақ жоспарына тоқталады. Оқушыларға білім алудың «Жигсо» әдісін ұсынады. Әрбір топ әр түрлі жаңа мәліметті жан –жақты қарастырып, зерттеп игеруіне, сөйлеу, тыңдау дағдыларын дамытуға жағдай жасайды. Бағыт бағдар береді, сырттай бақылайды. Білім дағдыларын анықтайды. Қорытынды шығару үшін тапсырма береді: 1. Рационал бөлшектерді түрлендіруде қолданылатын амалдарды ата. Мысалдар келтір. 2. Түрлендіру тәсілдерін мысалдар арқылы көрсет. 3. №573 (1) шығару |
Мақсат қойғанда оқушылар өз ойларын айтады. Мұғалім барлығын қосып ортақ мақсат жасайды.(жекелей оқушылар)
Әрбір топ өзіне берілген жаңа тақырыпты оқиды, ойланып өзара пікір алмасып талқылайды. Ой жарыстырады. Кезекпен әрбір топ игерген тақырыбын бір-біріне кезекпен түсіндіреді.
Тапсырманы тақтаға сәтті орындау үшін әркімнен алынған мәліметтерді ескере отырып, №573 есепті шығарады. Өзінің біліміне баға береді. Бағалау парағы толтырылады. |
|
3-кезең. Ой- толғаныс 20′ - талдау , өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді; - жинактау, бір-бірімен ой бөліседі; - сабақ қорытындысы. |
Топқа сұрақтар беріледі.Сұрақтарға мысалдар келтіру арқылы өз тұжырымын қорғауды тапсырады.
1. Рационал бөлшектерді қалай көбейтіп, бөлеміз? 2. Жай бөлшектерді көбейтіп, бөлудің рационал бөлшектерді көбейтіп бөлуден айырмашылығы бар ма? Бағыт бағдар береді, қолпаштайды. |
Берілген сұрақтар бойынша жұппен, топпен жұмыс жасайды. Берілген тапсырмаларды мысалдар келтіру арқылы түсіндіреді. Ортақ пікірге келеді. Жауабын тақтаға жазып, кезекпен қорғайды. 7′ 2 сұрақты «Т» кестесімен жекелей жұмыс жасайды, содан кейін топта талдайды. Пікір алмасады, толықтырады. Тақтаға шығып ортақ кестесін құрайды. Бағалау парағы толтырылады. |
|
Оқулықтағы деңгейлік тапсырмалады «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі бойынша орындауды ұсынады.
|
А деңгейі №546 ауызша , №547, В деңгейі №548, 550 Берілген есептерді өз беттерімен шығарады. Жұбымен 3-4′ талқылап пікірлеседі. Ойларын жариялайды. Ең тиімді тәсілмен тақтаға шығарады. |
||
А және В деңгейлерінің есептерін шығарған оқушыларға С деңгейінің есептері беріледі. Нәтижесін тексереді |
С деңгейі № 562 [есептердің шешімі қосымшада көрсетілген] Бағалау парағы толтырылады. |
||
|
Логикасын дамыту үшін слайдта тапсырмаларды көрсетеді.[есептер презентацияда көрсетілген] |
Берілген есептерді ауызша талдап жауап береді. Бағалау парағы толтырылады. |
|
Бағалау 2′ |
«БКТЗО» кестесі бойынша жазбаша жауап беруді ұсынады. Осы сұрақтар сабақты қорытындылап, оқушылардың білімін бағалайды. Сабақ барысында толтырылған бағалау парағы бойынша жиынтық бағалау жүргізеді. [бағалау парағының үлгісі қосымшада көрсетілген] |
«БКТЗО» бойынша сұрақтарға жазбаша жауап береді: Б- ол туралы мен не білемін? К-нені білгім келеді? Т-көбірек ақпаратты қайдан таба аламын? З-мен нені зерделеуім керек? О-одан ары не істеу керек? Топ басшысы мен пән мұғалімі ортақ балдарын шығарып бағалайды |
|
Келесі оқуға арналған тапсырма 1′ |
Өткен тақырыпқа байланысты 5-10 сұраққа тест құрастыру. Есептер шығару: №549, №552 (1,3) |
||
Қорытынды Рефлексия 1′ |
«BLOB» ағашы бойынша жүргізіледі. |
|
|
Қосымша 1
Бағалау парағы
№ |
Оқушы аты-жөні |
Тақырыпты толық меңгердім |
Тақырыпты жартылай меңгердім |
Тақырыпты меңгермедім |
1 |
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
№
|
тапсырма аты-жөні |
Өзін-өзі бағалауы |
Топ жетекшісінің бағалауы |
Мұғалімнің бағалауы |
Қорытынды бағалау |
||||||||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
|
|
||
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Критерилер:
«5» - Тақырыпты толық меңгерген, анықтама және қасиеттерін білетін, есеп шығаруда еркін қолдана алатын оқушыға қойылады.
«4» - Тақырыпты толық меңгерген, анықтама және қасиеттерін білетін, есеп шығаруда еркін қолдана алмаған оқушыға қойылады.
«3» - Тақырыпты жартылай меңгерген, анықтама және қасиеттерін жетік білмейтін, есеп шығаруда қолдана алмаған оқушыға қойылады.
«2» - Тақырыпты мүлде меңгермеген, анықтама және қасиеттерін білмейтін, есеп шығаруда қолдана алмаған оқушыға қойылады.
Қосымша 2
Есептердің шығарылу барысы
А деңгейінің тапсырмалары
№ 482. Өрнекті бөлшек түрінде жаз
- a:7=a/7
- 5:a=5/a
- x:y=x/y
- (a+b):5=a+b/5
- 8: (p-q)=8/p-q
- (x+y) : (m+n)= x+y/m+n
№ 483. а – ның қандай мәндерінде бөлшек 0-ге тең
- a-3/4 a=3
- a+3/a-3 a=-3
- (a+3)(a-3)/2a-5 a+3=0 a-3=0
a=-3 a=3
№ 484. х-тің қандай мәндерінде бөлшектің мағынасы болмайды.
1. 3/x-2 x-2≠0 x≠2
2. 4/x+1 x+1≠0 x≠-1
3. x+1/2x-4 2x-4≠0 2x≠4 x≠2
№ 486. Бөлшекті қысқартыңдар
1. 15a/20b=3a/4b
2. ab/ac=b/c
3. 6xy/8x=3y/4
4.10mn/15mp=2n/3p
5.24m3/16m2n=3m/2n
В деңгейінің тапсырмалары
№492. Теңдіктердің ақиқаттығын тексеріңдер:
1. х-2/у-4 = 2-х/4-у
-(-2+х)/-(-4+у) = х-2/4-у;
2. m/(x-m)(x-n) = m/(m-x)(n-x)
m/-(-x+m)(-(-x+n))=m/(m-x)(n-x);
№494. Бөлшекті қысқартыңдар:
1. а2-1/1-а = (а-1)(а+1)/-(а-1) = -(а+1);
2. (х+1)2/х2-1 = (х+1)2/(х-1)(х+1) = х+1/х-1;
С деңгейінің тапсырмалары
№503. Теңдеуді шеш:
1. ах-2х = а2-4, а≠2;
х(а-2) = а2-4
х= а2-4/а-2=(а+2)(а-2)/а-2=а+2 а≠2;
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |