Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Хабарлы сөйлем


Хабарлы сөйлем
ШҚО Семей
№25 орта мектеп
Бастауыш сынып мұғалімі: Қанағатова Қарлығаш Маулетхановна

Сабақтың тақырыбы: Хабарлы сөйлем.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мәні: Оқушыларға жаңа сабақ бойынша түсінік
беру,оқушыларға мағынасына қарай хабарлы
сөйлем,сұраулы сөйлем, лепті сөйлем болып
бөлінетінін айтып,соның ішінде хабарлы сөйлем
ді жете түсіндіру.
Дамытушылық мәні: Ақыл ойын,логикалық ойлау жүйесін
дамыту.Байқағыштыққа,салауаттылыққа,
жазу дағдысын,сөйлеу тілін дамыту.
Оқушыларға сұрақ қою арқылы жан-жақты
ойлауға, топтық жұмыс жүргізуге
дағдыландыру.
Тәрбиелік мәні: Әдептілікке баулу,жақсыдан-үйренуге,
жаманнан жиренуге тәрбиелеу. Эстетикалық
тәлім-тәрбие беру.
Сабақтың әдісі: түсіндіру,сұрақ- жауап,топпен жұмыс.
Пәнаралық байланыс: Ана тілі.
Сабақтың көрнекілігі: тест,карточка, ереже жазылған плакат.
Сабақтың барысы: I Ұйымдастыру кезеңі.
II Үй тапсырмасын тексеру.
180-жаттығу.(ауызша)
Сұрақтар беру.
.Сыныптағы суретші балалардың атын атау.
.Сұрақ қою арқылы оқушылардың білімдерін пысықтау.
1. Мәтін деген не?
А) 1-2 сөйлемнен тұрады.
Ә) Мағына жағынан бір-бірімен байланысқан екі не одан да көп сөйлем
2 Мәтіннің неше түрі бар?
А) 3 түрі
Ә )4 түрі

3 Сөйлем нені білдіреді?
А) Сөйлем сөзді білдіреді.
Ә )аяқталған ойды білдіреді.

4 Сөйлем соңынан не қойылады?
А) қара бидай
Ә )Қара бидай

IIIЖаңа сабақ.
Бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы «Хабарлы сөйлем».
-Балалар біз өткен сабақта сөйлем нені білдіреді деп едік?
-Сөйлем соңынан не қойылады?
-Балалар сонымен сөйлем үш топқа бөлінеді екен.

Сөйлем
Хабарлы Лепті Сұраулы
Сергіту сәтін жүргізу.
Күн шықты балалар.
Ұйқыдан тұрыңдар,
Қыс келді алақай.
Жүгіріп ойнаңдар.
IVДәптермен жұмыс жүргізу.
А ) Күн ретін жүргізу.
Ә ) Қол жаттықтыру жұмысы.
Б ) Сөздік диктант.
Жайлау,еңбек,ірімшік, көкек, күрек, шөп, кітап, жапырақ, жаңғақ.
V Оқулықпен жұмыс.
181-жаттығу.
А Мәтінмен ауызша жұмыс жүргізіледі.
Ә Мәтіндегі Асқар туралы сөйлемдер қалай жазылғанын сұрау.
Сөйлемнен соң не қойылғандығын сұрау.
Өздерінің үйде не істейтіндерін сұрау.
-Олай болса Асқар туралы өлең жолын құрастырайық.
Мен ( ақылды) боламын.
(Айтқан тілді) аламын.
(жақсы оқып ) сабақты
Күнде (бестік) аламын.
182-жаттығу. (тақтада орындау)
Мәтінге ат қою.
Бұлбұл туралы қысқаша айту.
Бұлбұл.
Бұлбұл- кішкентай құс.Ол таңертең ағашқа қонып алып сайрайды.Бұлбұлдың үні құлаққа өте жағымды.
Оқулықтағы ережені балалар бірігіп хормен оқиды.
Жеке оқыту.Мысал келтіру.
Сергіту сәтін жүргізу.
Орманның біз емшісіміз
Тоқ-тоқ-тоқ
Құрт біткенді жоқ етеміз
Жоқ,жоқ,жоқ
Тоқ,тоқ,тоқ
Жоқ жоқ жоқ
183-жаттығу
Берілген сөздерден тек төрт сөйлем құрау.
Әр топқа таратып,тақтаға жаздыру.
1Ұлдар қағаздан бытпырауық жасады.
2Балалар ауыл маңындағы жазыққа шықты.
3Серік тез жүгірді.
4Жүгірген сайын бытпырауық жоғары көтерілді.
VIЖаңа сабақты пысықтау.
Ой толғау.
Хабарлы сөйлем құрау.
Ережені қайталау,пысықтау.
VIIҮйге тапсырма.
184-жаттығу.Ережені білу
VIIIБағалау.
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Хабарлы сөйлем
Сұраулы сөйлем
Лепті сөйлем
Бұйрықты сөйлем
Хабарлы сөйлем
Компьютер. Хабарлы, сұраулы, бұйрықты, лепті сөйлемдер
Сөйлем және оның түрлері
Хабарлы сөйлем
Хабарлы сөйлем
Лепті сөйлем
Бөлім: Уроки / Бастауыш сынып | Көрсетілім: 4242 | Қосты: Канағатова Қарлығаш | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык