Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Шешен сөйлеуге тән ой ұшқырлығы


Шешен сөйлеуге тән ой ұшқырлығы

Шешен сөйлеуге тән ой ұшқырлығы

 

Мұғалім :­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­        Махметова Меруерт                                                                                       Күні:   18.10. 2014 жыл

Пәні:         қазақ әдебиеті                                                                                                         Сыныбы:  9

Сабақтың тақырыбы

 Шешен сөйлеуге   тән ой ұшқырлығы

Сабақтың

танымдық мақсаты

Шешен сөйлеудің стилі туралы мәлімет алады, әдеби- теориялық ұғымдарды меңгереді, сөйлеу мәдениетін қалыптастырады

Сілтеме

 

Ұ.Асылов, Т.Жұмажанова, Ғ.Бисенбаев    "Қазақ әдебиеті" 9-сынып "Мектеп" баспасы 2005;

Мұғалімге арналған нұсқаулық;  Үшінші деңгейге арналған ресурстар; 

Дереккөздер мен жабдықтар

интернет материалдары;  "Шешендік шиырлары" кітабы, интербелсенді тақта, стикер, флипчарт, маркер, "Аңыз адам" журналы

 

Күтілетін нәтиже

1. Стиль туралы мәлімет алады

2. Әдеби- теориялық ұғымдарды талдай алады.

3. Мінберлерде өз ойын ашық жеткізе алады.

Кезеңдері

Уақыты

 

Мұғалімнің іс-әрекеті

 

 

Оқушының іс-әрекеті

 

                   Тапсырмалар

 

 

 

Оқу үшін бағалау және

      оқуды бағалау

                          Мотивациялық кезең   /10  мин/

1 мин

         Ұйымдастыру, амандасу, сынып оқушыларын түгендеу, оқу құралдарының түгел болуын қадағалау, сыныптың сабаққа дайындығын қадағалау.

 

 

 

4 мин

Психологиялық ахуал.

Мұғалім:

-          Жігер деген –

-          Күш деген –

-          Махаббат деген –

-          Кешірім деген –

-          Құдірет деген –

-          Жастық шақ деген –

-          Денсаулық деген –

-          Адалдық деген –

-          Жарқындылық деген –

-          Бар ғажайып деген –

Сынып оқушыларын ретімен санау арқылы  үш топқа бөлу.

Топтың басшысын тағайындау.

Топтың ережесін еске түсіру, хормен оқу.

Әр топ басшысына сабақ барысындағы тапсырмаларға сәйкес бағалау бетшесі таратылып беріледі.

 

 

 

Оқушылар хормен:  - Мен

-          Мен

-          Мен

-          Мен

-          Мен

-          Мен

-          Мен

-          Мен

-          Мен

Хормен: - Бәрі маған  байланысты

                  Бәрі менің қолымда.

 

Психологиялық ахуал.

 

Қол шапалақтау

5 мин

Үй жұмысын тексеру.

   «Нақты сұрақ, дәл жауап» әдісі. 

Әр топ бірігіп отырып «Шешендік сөздер» тақырыбына 2 сұрақтан дайындайды.

-Дұрыс айтасыңдар. Ендеше біз бүгін шешен сөйлеуге тән  дағдылармен танысамыз.

Берілген сұрақтарға топ мүшелері ақылдасып отырып, біреуі жауап береді.

 

 

Үй жұмысын тексеру.

 

 «Нақты сұрақ, дәл жауап» әдісі. Сұрақтарын басқа топқа береді.

- Шешендік сөздер дегеніміз не?
- Би-шешендер дегеніміз ?
- Төле бидің қоғамдағы рөлі?

-  Қазыбек бидің даналығы туралы не айтасың?

- Әйтеке бидің елі үшін атқарған еңбектері?

-  Шешендік сөздердің жанрлық түрлері

-Осы айтып жатқан сұрақтардан келіп не шығады?

Топ басшылары үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға дұрыс жауап берген өз тобының оқушыларын берілген бағалау бетшесіне бағалайды.

 

Операц иялық кезең

15 минут

 

 

7 мин

Жаңа сабақ. 

Сабақ мақсатымен таныстыру.

Мұғалім: - Бүгінгі сабақта шешендік сөздердің түрлері туралы өткен сабақта алған білімімізді нақтылау үшін түрлі тапсырмалар орындаймыз. Ол үшін мектеп ішіне саяхатқа шығамыз.

№1аялдама – «Мектеп кітапханасы»

« Тыңда. Ой қос. Талда» әдісі.

Мектеп кітапханашысының сұхбаты.

             Кітапханашының сұрақтары:

-          Бұл кітапты таңдаудың себебі неде?

-           Бұл шығарманы бұған дейін оқып па едің?

-          Болашақта қандай тақырыптағы шығармаларды оқығың келеді, неге?

 

Оқушылар әр аялдамаға келгенде суретке түсіреді.

Әр топ  өздері қалаған әдеби кітапты таңдап, ішінен шешендік ссөздердің жанрлық түрлерін тауып, олардың мағынасын түсіндіреді.

 

Оқушылар кітапханашының сұрақтарыныа жауап береді?

 

№1аялдама – «Мектеп кітапханасы»

« Тыңда. Ой қос. Талда» әдісі.

 

 

Мадақтау, ынталандыру, қол шапалақтау.

 

 8 минут

 

№2 аялдама – «Мектеп мұражайы».

Мектеп мұражайына саяхат жасап, мұражай қызметкерінің  мәліметтерін тыңдаймыз.

« Назар сал. Түйіп ал. Ажырат» әдісі

 

 

 

Әр топ Махамбеттің бір өлеңін жатқа айтып, сол өлеңді шешендік сөздердің жанрлық түрлерімен салыстырып, мағынасын түсіндіреді.

 

 

№2 аялдама – «Мектеп мұражайы».

« Назар сал. Түйіп ал. Ажырат» әдісі

 

 

 

 

Мадақтау, ынталандыру, қол шапалақтау.

 

 

 

Рефлексиялық кезең

15 минут

7 мин

«Көргенімнен түйгенім» әдісі.

 

Оқушыларға  №1,2 аялдамаларда  орындаған тапсырмаларын  слайдпен қорғауға тапсырма беремін.

 

 

 

 

 

 

1,2 аялдамаларда көргендері мен түйгендерінен слайд жасап қорғайды.

 

№3 аялдама – «Мультимедиялық кабинет».

«Көргенімнен түйгенім» әдісі.

Ноутбокпен жұмыс.

 

Өз кабинеттеріне келіп  әр топ басшысы  сабақ барысындағы тапсырмаларға сәйкес берілген бағалау бетшесі арқылы өз тобының мүшелерін бағалайды.

 

       5 мин

Сергіту сәті

Оқушыларға мюнстернберг әдісімен  тапсырма беремін

Оқушылар  сөздердің ішінен тақырыпқа қатысты сөздерді теріп жазады. Қай топ көп сөз тапса, сол топ жеңімпаз болады.

Сергіту сәті

"Мюнстернберг"

Қол шапалақтау

 

 

2 мин

Бағалау парағы арқылы (өзін-өзі бағалау, жұптық бағалау, топтық бағалау) оқушылардың критерийлер бойынша бағалауынан қорытынды бағаны шығарамын.

Әр топ басшысы өз тобының мүшелерін критериалды бағалап,  қорытынды ұпайды шығарады.

 

 

1 мин

Тақтаға суреттер ілінеді.

Сандық – білімді ойыма тоқыдым.

Ет турағыш – білімімді әрі қарай жетілдіруім керек.

Қоқыс шелегі – маған бұл білім қажет емес.

 

Оқушылар бұл сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жазып, тақтадағы суреттердің тұсына жапсырып кетеді.

Рефлексия.

«Бүгінгі сабақтан алған әсерің қандай?»

Стикермен кері байланыс

 

    Үй тапсырмасы

5 мин

"Шешендік өнер- ұлттық мұра"  тақырыбында  эссе жазу.

 

 

Сабақтан кейінгі рефлексия

 

Не сәтті өтті?

Неліктен?

 

Не сәтсіз өтті?

Неліктен?

 

Сабақта кездескен қиындықтарды шешу үшін

не істеймін?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Дауыссыз дыбыстар
Сайын Мұратбеков " Қылау "
Ғабит Мүсірепов "Ананың анасы"
Абайдың қара сөздері
Абайдың қазақ поэзиясына енгізген жаңалықтары
Абай Құнанбаевтың өмірі мен шығармашылығы
Шешендік сөздердің жанрлық түрлері.
Төле би, Қазыбек би, Әйтеке би.
Жыраулар поэзиясы
Етістен өткенді қайталау
Бөлім: Уроки / Қысқа мерзімді жоспар | Көрсетілім: 3014 | Қосты: Махметова Меруерт Аскаровна | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык