Ана тілі
Сабақтың тақырыбы: Жіңішке дауысты дыбыстар.Төлдер.
Сабақтың мақсаты:
а)Білімділігі:Жіңішке дауысты дыбыстар туралы түсінік беру.Төлдер өлеңін таныстыру,өлеңді мәнерлеп оқуға меңгерту.Өлең мазмұнын түсініп оқуға,төлдер атауларын ажырата білуге үйрету.
ә)Тәрбиелігі: Жіңішке дауыстыларды сөз ішінен ажырата білуге,сөздерге
дыбыстық талдау жасауға тәрбиелеу.
б) Дамытушылығы:Оқушылардың сабаққа белсенділігін артыру, төрт түлік малды қастерлеуін дамыту.
Көрнекілігі: Суреттер,дидактикалық материалдар, интербелсенді тақта.слайд.
Сабақ түрі:Жаңа сабақ. Топтық жұмыс
Оқыту әдісі: Жаңа ақпаратты коммунативтік әдіс
Пәнаралық байланыс: Дүниетану,математика,ән.
Сабақтың жүру барысы:
I.Ұйымдастыру бөлімі:
Психологиялық дайындық
Армысың алтын күн
Көгілдір көк аспан!
Бармысың , құстарым!
Қанатты достарым!
Суларым таза ма?
Талдарым аман ба?
Бармысың, төрт түлік!
Сыйлаған тоқшылық!
II.Үй тапсырмасын тексеру:
-Балалар үйге қандай тапсырма берілді?
-Қозы өлеңін жаттау
Қошақан өлеңін мәнерлеп оқу.
-Кім айтады?
Жақсы. Балалар, қазір топқа бөлініп отырсыздар. Ендеше топ атын белгілейік
1 топ Қошақан
2 топ Ботақан
3топ Құлыншақ
4 топ Бұзауқан
Ой ашар!
-Балалар, тақтаға қарайық
Ойлан тап! тапсырмасы арқылы жаңа сабағымыздың тақырыбы шығады.
Ө 5-3 Е 7-2
Т 10-9 Д 0+4
Л 6-3 Р 4+2
1 2 3 4 5 6
- Мына есептерді есептеу арқылы , ондағы әріптермен сөз құрайық.
-Төлдер сөзі
Сұрақтар:
-Дыбыс дегеніміз не? (слайд)
-Дыбыстың қандай түрлері бар?
-Дауысты дыбыс дегеніміз не?
-Дауысты дыбыс түрлерін ата.
-Дауыссыз дыбыс дегеніміз не?
-Дауыссыз дыбыс түрлерін ата.
-Өте жақсы,жаңағы төлдер сөзінде қандай дауысты дыбыстар естіледі?
-Ө , е
-Ө,е бұлар қандай дауыстылар?
Жіңішке дауысты дыбыстар: а,ә,ө,і,ү
ІІІ.Жаңа сабақ
-Олай болса бүгінгі тақырыбымыз Жіңішке дауысты дыбыстар. Төлдер.
-Кәне, дәптерімізді ашып бүгінгі күн жадын,жаңа сабақ тақырыбын жазамыз.
Қаңтардың жиырма сегізі
Жіңішке дауысты дыбыстар. Төлдер
Оқулықпен жұмыс:
35-жаттығу 1. Өлеңді мәнерлеп оқу.
Мен даланың ұланымын
Мен даланың ұланымын
Жас түлектің бірімін
Көктеп шыққан гүлімін
Мен сүйемін даланы
Дәнге толы алабы С.Жиенбаев
2. Сөздерден а, е, ө, і, ү әріптерін оқып , олардың жіңішке болып дыбысталуын аңғарыңдар.
-Жіңішке дауысты дыбысы бар сөздер жіңішке айтылады.
Автормен таныстыру. Сағи Жиенбаев 1934 жылы 15 мамырда Ақтөбе
облысы, Байғанин ауданы, Оймауыт ауданында
туған.Қазақтың көрнекті ақыны,лирик.Көптеген
жыр кітаптарының авторы.1994 жылы 15 мамырда
дүниеден өтті.
1ші, 2ші топка мәнерлеп оқыту.
3ші, 4ші топқа Жіңішке дауысты дыбысы бар сөздерді тапқызу.
Дәптермен жұмыс:
36-жаттығу Жаңылтпашты көшіріп жаз:
Қойымыз семіз,
Қозымыз егіз.
Өзіңіз келіп,
Көрсеңіз дейміз.
-4 топқа әр жолын жаздыру.
Жіңішке дауыстыларды табу.
ІҮ.Әдеби мәтінмен жұмыс:
-Балалар оқулығымыздағы әдеби мәтінде Төлдер өлеңіне қарайықшы.
-Өлеңді мәнерлеп оқу.
-Оқушыларға мәнерлеп оқыту.
Автор туралы мәлімет: Әбдірахман Асылбеков 1938жылы 1 мамырда Жамбыл
облысы,Талас ауданы,Үшарал ауылында туған. Ақын,
аудармашы. Балаларға арналған өлеңдер жинағы 1961жылы
шықты. 300-ден астам өлең жазған.
Сұрақтар:
1.Өлеңде не туралы айтылған?
2.Сөздердегі жіңішке дауысты дыбыстарды атайықшы?
3. Тізбектей оқу.
Сергіту сәті « Төлдер жыры » әнін айту.
Ү.Қандай жұмбақ болса да ,
Шешпей оны қоймаймыз!
1 топ Кішкене ғана бойы бар
Айналдырып киген тоны бар. (Қой)
2 топ Мүйізі айдай иірген
Мұрнын көкке шүйірген
Ірімшік пен құрт майы
Жегенде тілді үйірген (Сиыр)
3 топ Кезікті бір жануар,
Үстінде екі тауы бар. (Түйе)
4 топ Басында таяғы бар,
Төрт аяғы бар,
Екі құлағы бар,
Иегінде сақалы бар. (Ешкі)
-Енді осы шешкен сөздерге дыбыстық талдау жасаймыз.
-Ал, кім шығады тақтаға ?
Қой
Сиыр
Түйе
Ешкі
.
.
.
.
ҮІ. Семантикалық картамен жұмыс.
Әр топқа кестемен жұмыс жүргізу.
Сиыр Жылқы Түйе Қой Ешкі
Бұзау
бота
лақ
қозы
құлын
Терме диктант жүргізу.
Мына сөздер ішінен жіңішке дауысты дыбыстары бар сөздерді теріп жазайық.
Аю, қоян, әже, хат,үстел, вагон, жер, тарақ, ине, оймақ, көлік.
Кім шапшаң?
4 топқа шашылған дыбыстар арасынан жіңішке дауысты дыбыстарды тауып, сызықпен қоршау.
VІІ. Сабақты бекіту:
-Бүгінгі Төлдер өлеңінде қандай төлдер туралы айтылады?
Ой қорыту
Венн диаграммасы:
Құлын Бота
Сұлу,жүйрік, Төлдер Әдемі,момақан,
жалы,құйрығы өркешті,құйрығы қысқа
ұзын бота көз
VIІІ.Үйге тапсырма
1.Төлдер өлеңін жаттау.
2.Құлын,бота сөздеріне дыбыстық талдау жасап келу.
3. Ереже жаттау.
Бағалау:
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бөлім: Материалы / Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар |
Көрсетілім: 3785 |
|
|
|
Жіңішке дауысты дыбыстар.Төлдер.
Сабақтың тақырыбы: Жіңішке дауысты дыбыстар.Төлдер.
Сабақтың мақсаты:
а)Білімділігі:Жіңішке дауысты дыбыстар туралы түсінік беру.Төлдер өлеңін таныстыру,өлеңді мәнерлеп оқуға меңгерту.Өлең мазмұнын түсініп оқуға,төлдер атауларын ажырата білуге үйрету.
ә)Тәрбиелігі: Жіңішке дауыстыларды сөз ішінен ажырата білуге,сөздерге
дыбыстық талдау жасауға тәрбиелеу.
б) Дамытушылығы:Оқушылардың сабаққа белсенділігін артыру, төрт түлік малды қастерлеуін дамыту.
Көрнекілігі: Суреттер,дидактикалық материалдар, интербелсенді тақта.слайд.
Сабақ түрі:Жаңа сабақ. Топтық жұмыс
Оқыту әдісі: Жаңа ақпаратты коммунативтік әдіс
Пәнаралық байланыс: Дүниетану,математика,ән.
Сабақтың жүру барысы:
I.Ұйымдастыру бөлімі:
Психологиялық дайындық
Армысың алтын күн
Көгілдір көк аспан!
Бармысың , құстарым!
Қанатты достарым!
Суларым таза ма?
Талдарым аман ба?
Бармысың, төрт түлік!
Сыйлаған тоқшылық!
II.Үй тапсырмасын тексеру:
-Балалар үйге қандай тапсырма берілді?
-Қозы өлеңін жаттау
Қошақан өлеңін мәнерлеп оқу.
-Кім айтады?
Жақсы. Балалар, қазір топқа бөлініп отырсыздар. Ендеше топ атын белгілейік
1 топ Қошақан
2 топ Ботақан
3топ Құлыншақ
4 топ Бұзауқан
Ой ашар!
-Балалар, тақтаға қарайық
Ойлан тап! тапсырмасы арқылы жаңа сабағымыздың тақырыбы шығады.
Ө 5-3 Е 7-2
Т 10-9 Д 0+4
Л 6-3 Р 4+2
1 2 3 4 5 6
- Мына есептерді есептеу арқылы , ондағы әріптермен сөз құрайық.
-Төлдер сөзі
Сұрақтар:
-Дыбыс дегеніміз не? (слайд)
-Дыбыстың қандай түрлері бар?
-Дауысты дыбыс дегеніміз не?
-Дауысты дыбыс түрлерін ата.
-Дауыссыз дыбыс дегеніміз не?
-Дауыссыз дыбыс түрлерін ата.
-Өте жақсы,жаңағы төлдер сөзінде қандай дауысты дыбыстар естіледі?
-Ө , е
-Ө,е бұлар қандай дауыстылар?
Жіңішке дауысты дыбыстар: а,ә,ө,і,ү
ІІІ.Жаңа сабақ
-Олай болса бүгінгі тақырыбымыз Жіңішке дауысты дыбыстар. Төлдер.
-Кәне, дәптерімізді ашып бүгінгі күн жадын,жаңа сабақ тақырыбын жазамыз.
Қаңтардың жиырма сегізі
Жіңішке дауысты дыбыстар. Төлдер
Оқулықпен жұмыс:
35-жаттығу 1. Өлеңді мәнерлеп оқу.
Мен даланың ұланымын
Мен даланың ұланымын
Жас түлектің бірімін
Көктеп шыққан гүлімін
Мен сүйемін даланы
Дәнге толы алабы С.Жиенбаев
2. Сөздерден а, е, ө, і, ү әріптерін оқып , олардың жіңішке болып дыбысталуын аңғарыңдар.
-Жіңішке дауысты дыбысы бар сөздер жіңішке айтылады.
Автормен таныстыру. Сағи Жиенбаев 1934 жылы 15 мамырда Ақтөбе
облысы, Байғанин ауданы, Оймауыт ауданында
туған.Қазақтың көрнекті ақыны,лирик.Көптеген
жыр кітаптарының авторы.1994 жылы 15 мамырда
дүниеден өтті.
1ші, 2ші топка мәнерлеп оқыту.
3ші, 4ші топқа Жіңішке дауысты дыбысы бар сөздерді тапқызу.
Дәптермен жұмыс:
36-жаттығу Жаңылтпашты көшіріп жаз:
Қойымыз семіз,
Қозымыз егіз.
Өзіңіз келіп,
Көрсеңіз дейміз.
-4 топқа әр жолын жаздыру.
Жіңішке дауыстыларды табу.
ІҮ.Әдеби мәтінмен жұмыс:
-Балалар оқулығымыздағы әдеби мәтінде Төлдер өлеңіне қарайықшы.
-Өлеңді мәнерлеп оқу.
-Оқушыларға мәнерлеп оқыту.
Автор туралы мәлімет: Әбдірахман Асылбеков 1938жылы 1 мамырда Жамбыл
облысы,Талас ауданы,Үшарал ауылында туған. Ақын,
аудармашы. Балаларға арналған өлеңдер жинағы 1961жылы
шықты. 300-ден астам өлең жазған.
Сұрақтар:
1.Өлеңде не туралы айтылған?
2.Сөздердегі жіңішке дауысты дыбыстарды атайықшы?
3. Тізбектей оқу.
Сергіту сәті « Төлдер жыры » әнін айту.
Ү.Қандай жұмбақ болса да ,
Шешпей оны қоймаймыз!
1 топ Кішкене ғана бойы бар
Айналдырып киген тоны бар. (Қой)
2 топ Мүйізі айдай иірген
Мұрнын көкке шүйірген
Ірімшік пен құрт майы
Жегенде тілді үйірген (Сиыр)
3 топ Кезікті бір жануар,
Үстінде екі тауы бар. (Түйе)
4 топ Басында таяғы бар,
Төрт аяғы бар,
Екі құлағы бар,
Иегінде сақалы бар. (Ешкі)
-Енді осы шешкен сөздерге дыбыстық талдау жасаймыз.
-Ал, кім шығады тақтаға ?
Қой
Сиыр
Түйе
Ешкі
.
.
.
.
ҮІ. Семантикалық картамен жұмыс.
Әр топқа кестемен жұмыс жүргізу.
Сиыр Жылқы Түйе Қой Ешкі
Бұзау
бота
лақ
қозы
құлын
Терме диктант жүргізу.
Мына сөздер ішінен жіңішке дауысты дыбыстары бар сөздерді теріп жазайық.
Аю, қоян, әже, хат,үстел, вагон, жер, тарақ, ине, оймақ, көлік.
Кім шапшаң?
4 топқа шашылған дыбыстар арасынан жіңішке дауысты дыбыстарды тауып, сызықпен қоршау.
VІІ. Сабақты бекіту:
-Бүгінгі Төлдер өлеңінде қандай төлдер туралы айтылады?
Ой қорыту
Венн диаграммасы:
Құлын Бота
Сұлу,жүйрік, Төлдер Әдемі,момақан,
жалы,құйрығы өркешті,құйрығы қысқа
ұзын бота көз
VIІІ.Үйге тапсырма
1.Төлдер өлеңін жаттау.
2.Құлын,бота сөздеріне дыбыстық талдау жасап келу.
3. Ереже жаттау.
Бағалау:
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Автор Нургалиева Кызгалдак Избасаровна
Атырау қаласы, Ф. Оңғарсынова орта мектебі
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
Авторлық бағдарлама |
Коучинг жоспарлары |
Мектеп әкімшілігі |
Мектептен тыс мекемелер |
Сыныптан тыс жұмыс |
Оқушымен жұмыс |
Тәрбие сағаты |
Ата-аналармен жұмыс |
Қосымша жинақтар |
Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар |
Қазақ тілінен ашық сабақтар |
Әдебиеттен ашық сабақтар |
Открытие уроки по русскому языку |
Уроки литературы |
Ағылшын тілінен ашық сабақтар |
Биологиядан ашық сабақтар |
Химиядан ашық сабақтар |
Физикадан ашық сабақтар |
Математикадан ашық сабақтар |
Информатикадан ашық сабақтар |
Тарихтан ашық сабақтар |
Географиядан ашық сабақтар |
Адам және қоғам пәнінен ашық сабақтар |
Психологиядан ашық сабақтар |
АӘД пәнінен ашық сабақтар |
Өзін-өзі тану пәнінен ашық сабақтар |
Құқықтан ашық сабақтар |
Экономикадан ашық сабақтар |
Музыкадан ашық сабақтар |
Технологиядан ашық сабақтар |
Дене шынықтыру пәнінен ашық сабақтар |
Сызу сурет пәндерінен ашық сабақтар |