Сұлтанқажиева Мейрамгүл
№148 мектеп-гимназияның тарих пәнінің мұғалімі
Пәні: 6-сынып
Сабақтың тақырыбы: Үйсіндер тарихы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Оқушыларға Oтан тарихын оқыта отырып қазақ халқының ататегі болған тайпалардың бірі – үйсіндердің мекендеген жері, археологиялық ескерткіштері және олар жөніндегі деректер туралы мәлімет беру;
Дамытушылық:Интерактивті тақта арқылы қосымша деректер пайдалану, оқушылардың ой-өрісін дамыту, тарихи танымын кеңейту;
Тәрбиелік: Оқушыларды ізденімпаздыққа отансүйгіштікке, адамгершілікке, ізгілікке, ұлтжандылыққа тәрбиелеу. Шығармашылықпен жұмыс істеуге үйрету.
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілі: Түсіндіру, талдау, ізденуге ой қозғау, өз бетімен шығармашылық жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақтамен слайдтар, әртүрлі суреттер, кесте, карталар.
Пәнаралық байланыс: География, қазақ әдебиеті, бейнелеу.
Сабақ кезеңдері:
I. Ұйымдастыру кезеңі
II. Үй тапсырмасын тексеру, бекіту
III. Жаңа сабақ
IV. Жаңа сабақты бекіту
V. Қорытынды
VI. Оқушыларды бағалау
VII. Үйге тапсырма
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі
«Отан өз іргеңнен, тарих өз көкірегіңнен бастау алады»
Ә.Кекілбаев
II.Үй тапсырмасын тексеру, бекіту
1-тапсырма. Сөзжұмбақ «САҚТАР»
1. «Дұшпанға қатал, досқа адал» болған халық?
2. Сақтардың А.Македонскийге қарсы ерлік күресі туралы жазған тарихшы кім?
3. Парсылар Жетісуды мекендеген сақтарды қалай атады?
4. Б.з.б 570-520жж аралығында өмір сүрген патша кім?
5. Б.з.б VII ғасырда пайда болды?
6. Мәйіттердің қасына ер-тұрманымен бірге 13 ат көмілген қай қорым?
С А Қ Т А Р
А Р Р И А Н
С А Қ _ Т И Г Р А У Х А Д А
Т О М И Р И С
А Ң С Т И Л І
Б Е Р Е Л
2-тапсырма. Сәйкестендіру тесті
КИР Сақ қоғамы
3-топ ПАРСЫ
Ақ түсті киім БИФАС
Спаргапис Жетісу
Шірік-Рабат Томирис
Тиграхауда Қала
Тас құрал Абыз
3-тапсырма. Сандар сөйлейді
Б.з.б 12-5 м.ж; 1-2 см; б.з.б 5-3 м.ж
Б.з.б 3000-2800ж; 1946ж; б.з.б 484-425ж;
Б.з.б 4ғасыр; б.з.б 7ғасыр; б.з.б 530
III.Жаңа сабақ:
(Жаңа сабақты жоспар, сызба, слайд деректерді пайдалана отырып, іздемімпаз оқушылар өздері түсіндіріп өтеді. Бұл мақсатында оқушылардың ой-өрісін дамыту, тарихи танымын кеңейту үшін берілген шығармашылық жұмыс.)
Жоспар:
1. Үйсіндер тарихына шолу жасау тарихшылар.
2. Үйсіндердің орналасқан жері-геогр.
3. Тұрмысы мен шаруашылығы этнограф.
4. Түрлі кәсібі мен діни нанымдары археолог.
Қаңлы.ғұн Мал өсірген
1. таңба
б.з.б 3ғ-б.з.4ғ.
көшпелі
180800
Чигу
630000 Сыма цянь
2. Үйсіндердің орналасқан жері: картан көрсету, интерактивті тақта, слайд қолданады.
3. Тұрмысы мен шаруашылығы:
4. Түрлі кәсібі мен діні (сызба мен сурет слайдтан)
IV. Жаңа сабақты бекіту
1.Дискуссиялық өрнек
№ Сөйлем келісемін келіспеймін
1
2
3
4
5
6 Үйсін әйелдерінің жанына ерлері қоса жерленген
Үйсіндер әртүрлі металдарды пайдаланған
Үйсіндер қолөнермен айналыспаған
Үйсіндер баспана тұрғыза алмады
Ертедегі үйсіндер жаратушы күшке сенген
Үйсіндер Жетісуды мекендеген
+
+
+ +
+
+
V.Қорытынды (оқушылардан сабақтан алған әсерлерін сұрау. «Үйсіндер мәдениеті» атты суретті көрініс тамашалату)
VI.Оқушыларды бағалау
VII.Үйге тапсырма: Тақырыпты оқып келу.
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бөлім: Материалы / Тарихтан ашық сабақтар |
Көрсетілім: 3603 |
|
|
|
Үйсіндер тарихы
№148 мектеп-гимназияның тарих пәнінің мұғалімі
Пәні: 6-сынып
Сабақтың тақырыбы: Үйсіндер тарихы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Оқушыларға Oтан тарихын оқыта отырып қазақ халқының ататегі болған тайпалардың бірі – үйсіндердің мекендеген жері, археологиялық ескерткіштері және олар жөніндегі деректер туралы мәлімет беру;
Дамытушылық:Интерактивті тақта арқылы қосымша деректер пайдалану, оқушылардың ой-өрісін дамыту, тарихи танымын кеңейту;
Тәрбиелік: Оқушыларды ізденімпаздыққа отансүйгіштікке, адамгершілікке, ізгілікке, ұлтжандылыққа тәрбиелеу. Шығармашылықпен жұмыс істеуге үйрету.
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілі: Түсіндіру, талдау, ізденуге ой қозғау, өз бетімен шығармашылық жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақтамен слайдтар, әртүрлі суреттер, кесте, карталар.
Пәнаралық байланыс: География, қазақ әдебиеті, бейнелеу.
Сабақ кезеңдері:
I. Ұйымдастыру кезеңі
II. Үй тапсырмасын тексеру, бекіту
III. Жаңа сабақ
IV. Жаңа сабақты бекіту
V. Қорытынды
VI. Оқушыларды бағалау
VII. Үйге тапсырма
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі
«Отан өз іргеңнен, тарих өз көкірегіңнен бастау алады»
Ә.Кекілбаев
II.Үй тапсырмасын тексеру, бекіту
1-тапсырма. Сөзжұмбақ «САҚТАР»
1. «Дұшпанға қатал, досқа адал» болған халық?
2. Сақтардың А.Македонскийге қарсы ерлік күресі туралы жазған тарихшы кім?
3. Парсылар Жетісуды мекендеген сақтарды қалай атады?
4. Б.з.б 570-520жж аралығында өмір сүрген патша кім?
5. Б.з.б VII ғасырда пайда болды?
6. Мәйіттердің қасына ер-тұрманымен бірге 13 ат көмілген қай қорым?
С А Қ Т А Р
А Р Р И А Н
С А Қ _ Т И Г Р А У Х А Д А
Т О М И Р И С
А Ң С Т И Л І
Б Е Р Е Л
2-тапсырма. Сәйкестендіру тесті
КИР Сақ қоғамы
3-топ ПАРСЫ
Ақ түсті киім БИФАС
Спаргапис Жетісу
Шірік-Рабат Томирис
Тиграхауда Қала
Тас құрал Абыз
3-тапсырма. Сандар сөйлейді
Б.з.б 12-5 м.ж; 1-2 см; б.з.б 5-3 м.ж
Б.з.б 3000-2800ж; 1946ж; б.з.б 484-425ж;
Б.з.б 4ғасыр; б.з.б 7ғасыр; б.з.б 530
III.Жаңа сабақ:
(Жаңа сабақты жоспар, сызба, слайд деректерді пайдалана отырып, іздемімпаз оқушылар өздері түсіндіріп өтеді. Бұл мақсатында оқушылардың ой-өрісін дамыту, тарихи танымын кеңейту үшін берілген шығармашылық жұмыс.)
Жоспар:
1. Үйсіндер тарихына шолу жасау тарихшылар.
2. Үйсіндердің орналасқан жері-геогр.
3. Тұрмысы мен шаруашылығы этнограф.
4. Түрлі кәсібі мен діни нанымдары археолог.
Қаңлы.ғұн Мал өсірген
1. таңба
б.з.б 3ғ-б.з.4ғ.
көшпелі
180800
Чигу
630000 Сыма цянь
2. Үйсіндердің орналасқан жері: картан көрсету, интерактивті тақта, слайд қолданады.
3. Тұрмысы мен шаруашылығы:
4. Түрлі кәсібі мен діні (сызба мен сурет слайдтан)
IV. Жаңа сабақты бекіту
1.Дискуссиялық өрнек
№ Сөйлем келісемін келіспеймін
1
2
3
4
5
6 Үйсін әйелдерінің жанына ерлері қоса жерленген
Үйсіндер әртүрлі металдарды пайдаланған
Үйсіндер қолөнермен айналыспаған
Үйсіндер баспана тұрғыза алмады
Ертедегі үйсіндер жаратушы күшке сенген
Үйсіндер Жетісуды мекендеген
+
+
+ +
+
+
V.Қорытынды (оқушылардан сабақтан алған әсерлерін сұрау. «Үйсіндер мәдениеті» атты суретті көрініс тамашалату)
VI.Оқушыларды бағалау
VII.Үйге тапсырма: Тақырыпты оқып келу.
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Автор Сұлтанқажиева Мейрамгүл
№148 мектеп-гимназия
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
Авторлық бағдарлама |
Коучинг жоспарлары |
Мектеп әкімшілігі |
Мектептен тыс мекемелер |
Сыныптан тыс жұмыс |
Оқушымен жұмыс |
Тәрбие сағаты |
Ата-аналармен жұмыс |
Қосымша жинақтар |
Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар |
Қазақ тілінен ашық сабақтар |
Әдебиеттен ашық сабақтар |
Открытие уроки по русскому языку |
Уроки литературы |
Ағылшын тілінен ашық сабақтар |
Биологиядан ашық сабақтар |
Химиядан ашық сабақтар |
Физикадан ашық сабақтар |
Математикадан ашық сабақтар |
Информатикадан ашық сабақтар |
Тарихтан ашық сабақтар |
Географиядан ашық сабақтар |
Адам және қоғам пәнінен ашық сабақтар |
Психологиядан ашық сабақтар |
АӘД пәнінен ашық сабақтар |
Өзін-өзі тану пәнінен ашық сабақтар |
Құқықтан ашық сабақтар |
Экономикадан ашық сабақтар |
Музыкадан ашық сабақтар |
Технологиядан ашық сабақтар |
Дене шынықтыру пәнінен ашық сабақтар |
Сызу сурет пәндерінен ашық сабақтар |