[/b]Сабақ тақырыбы Тіршіліктің пайда болуы туралы түсініктердің қалыптасуы
Сабақ мақсаты 1. Жер бетінде тірі ағзалардың пайда болуымен қатар тіршіліктің қалыптасуы, көзқарас пен түсініктер туралы білім беру.
2. Білімдерін жүйелеу, жинақтау, еркін сөйлеуге баулу, сыни тұрғыда ойлау арқылы жеке және топтық жұмыстарда шапшаңдық, тапқырлық танытуға дағдыландыру, шығармашылық ізденістерін дамыту.
3. Адамгершілік, жауапкершілік, еңбек сүйгіштік тәрбиесін беру.
Сілтеме 1. Мұғалімдерге арналған нұсқаулық
2. 9-сыныпқа арналған биология оқулығы
3. Портал материалдары
Оқу нәтижесі Тірі ағзалардағы тіршіліктің пайда болуын, биологиялық заңдылықтарын түсінеді, өз білімін бағалай білуге дағдыланады
Негізгі идеялар Оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
Сабаққа керекті жабдықтар Интербелсенді тақта, үлестірмелі тапсырмалар, слайдтар, электронды оқулық, бейне ролик.
Оқыту әдістері Сұрақ-жауап, АКТ, топтық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау
Дерек көздері 9-сыныпқа арналған биология оқулығы, биологияны оқыту әдістемесі
Тапсырмалар Блум таксономиясы бойынша топқа тапсырма беру
Сабақ түрі Жаңа білімді меңгеру
Сабақ барысы
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті
Іс-әрекет түрлері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
1. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу
Сыныпты топқа бөлу
2. Үй тапсырмасын сұрау
Сыныппен байланыс орнату.
Өткен сабақты еске түсіру арқылы ойлау қабілетін дамыту.
"Ой қозғау"
Ауызша сұрақтар:
1. Эволюцияның қозғаушы күші.
2. Эволюцияның бағыттары.
3. Микро эволюция.
4. Макро эволюция.
5. Эволюция ғылымы нені зерттейді.
Оқушылар топқа бөлінеді.
Оқушылардың болжамды
жауаптары.
3. Жаңа сабақ
1-кезең Қызығушылықты ояту Логикалық ойлауға жетелеу
"Ой қозғау" стратегиясы
1. Тірі табиғаттың өлі табиғаттан айырмашылығы не?
2. Жерде тіршілік қалай пайда болды деп ойлайсың?
3. Тіршілік дегенді қалай түсінесің?
Оқушылардың болжамды
жауаптары.
2-кезең
Негізгі бөлім
Мағынаны ашу
Ғылымнан нені білу керек
Оқушыларға блум таксономиясы бойынша тапсырма беру
Постер қорғау.
1. Тіршіліктің пайда болуының алғы шарттары
2. Тіршіліктің пайда болу туралы материалистік және идеалистік түсініктер күресі.
3. Тіршіліктің жаратылу үдерісінде қандай екі қарама карсы көзқарас болды?
4. Сен қалай ойлайсың бірнеше миллиард жылдар бұрын тіршілік өздігінен туындай алды ма?
Тапсырмалар:
1. Бақалар-ұйыма балдырдан, құрттар-топырақтан ал шыбындар шіріген еттен пайда бола алама?
Жауапты Фраческо Реди тәжірибесімен дәлелдеңдер.
2. Ладзаро Спалланциани қандай тәжірибелер жасады?
3. А.Левенгуг пікірі Витализм теориясы
4. Луи Пастер тәжірибелері нені дәлелдеді?
Оқушылар топпен жұмыс істейді, постер қорғайды
Оқушылар интербелсенді тақтадан слайдтар арқылы жауаптарын дәлелдейді.
Сергіту сәті Бейне ролик көрсету Оқушылар демалады
3-кезең
Қорытынды
Сабақты бекіту Топтастыру стратегиясы
1-тапсырма
Тіршілік
2-тапсырма
Сәйкестендіру тесті
1. Аристотель
2. Биогенез
3. Абиогенез
4. А.Левенгуг
5. Ж.Б.Ламарк
6. Витализм
7. Луи Пастер
Жауаптары
А) Микроскоп ойлап тапты
Ә) Тіршіліктің өздігінен жаралу теориясы
Б) Тіршілік тірі нәрседен шықты
В) Бақа ылғалды топырақтан пайда болды
Г) Ауада тіршілік күші болады
Д) 1862 жылы сыйлық алды
Ж) Саңырауқұлақтың өздігінен дүниеге келуі туралы еңбек жазды
3-тапсырма
Терминологиялық диктант
Барлық тірі ағзалар жасушалардан құралған, жасуша ғылымы_______
Тірі ағзалар мен жансыз ағзалардың барлығы
_________мен________
құралған.
Вирустан басқа тірі ағзаларға________тән.
Тіршіліктің өздігінен пайда болуын жоққа шығаратын алғашқы тәжірибелерді жасаған Итальяндық ғалым
________________
Француз ғылым академиясының "Тіршілік қалай пайда болды" сұрағына жаңаша жауап үшін тағайындалған ерекше сыйлықты алған ғалым
_________________.
4-тапсырма
Ой-толғау
Тіршілік-жанның денедегі сипаты, өмір сүру формасы.
Әр топ өзіне тиесілі тапсырмаларға жауап береді
Оқушылардың болжамды
жауаптары
4-Үйге тапсырма Қосымша деректер, мәліметтер жинау
§46 қайталау,
§47 оқып келу Оқушылар күнделіктеріне жазып алады
5-Бағалау Екі жұлдыз, бір тілек
Топтардың бір-бірін бағалауы, мұғалімнің бағалауы. Оқушылар бағалау парағын толтырады
6-Рефлексия
Кері байланыс Стикерлер арқылы смайликтер тұсына пікірлерін қалдырады. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жазады.
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бөлім: Материалы / Биологиядан ашық сабақтар |
Көрсетілім: 8747 |
|
|
|
Тіршіліктің пайда болуы туралы түсініктердің қалыптасуы
Сабақ мақсаты 1. Жер бетінде тірі ағзалардың пайда болуымен қатар тіршіліктің қалыптасуы, көзқарас пен түсініктер туралы білім беру.
2. Білімдерін жүйелеу, жинақтау, еркін сөйлеуге баулу, сыни тұрғыда ойлау арқылы жеке және топтық жұмыстарда шапшаңдық, тапқырлық танытуға дағдыландыру, шығармашылық ізденістерін дамыту.
3. Адамгершілік, жауапкершілік, еңбек сүйгіштік тәрбиесін беру.
Сілтеме 1. Мұғалімдерге арналған нұсқаулық
2. 9-сыныпқа арналған биология оқулығы
3. Портал материалдары
Оқу нәтижесі Тірі ағзалардағы тіршіліктің пайда болуын, биологиялық заңдылықтарын түсінеді, өз білімін бағалай білуге дағдыланады
Негізгі идеялар Оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
Сабаққа керекті жабдықтар Интербелсенді тақта, үлестірмелі тапсырмалар, слайдтар, электронды оқулық, бейне ролик.
Оқыту әдістері Сұрақ-жауап, АКТ, топтық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау
Дерек көздері 9-сыныпқа арналған биология оқулығы, биологияны оқыту әдістемесі
Тапсырмалар Блум таксономиясы бойынша топқа тапсырма беру
Сабақ түрі Жаңа білімді меңгеру
Сабақ барысы
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті
Іс-әрекет түрлері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
1. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу
Сыныпты топқа бөлу
2. Үй тапсырмасын сұрау
Сыныппен байланыс орнату.
Өткен сабақты еске түсіру арқылы ойлау қабілетін дамыту.
"Ой қозғау"
Ауызша сұрақтар:
1. Эволюцияның қозғаушы күші.
2. Эволюцияның бағыттары.
3. Микро эволюция.
4. Макро эволюция.
5. Эволюция ғылымы нені зерттейді.
Оқушылар топқа бөлінеді.
Оқушылардың болжамды
жауаптары.
3. Жаңа сабақ
1-кезең Қызығушылықты ояту Логикалық ойлауға жетелеу
"Ой қозғау" стратегиясы
1. Тірі табиғаттың өлі табиғаттан айырмашылығы не?
2. Жерде тіршілік қалай пайда болды деп ойлайсың?
3. Тіршілік дегенді қалай түсінесің?
Оқушылардың болжамды
жауаптары.
2-кезең
Негізгі бөлім
Мағынаны ашу
Ғылымнан нені білу керек
Оқушыларға блум таксономиясы бойынша тапсырма беру
Постер қорғау.
1. Тіршіліктің пайда болуының алғы шарттары
2. Тіршіліктің пайда болу туралы материалистік және идеалистік түсініктер күресі.
3. Тіршіліктің жаратылу үдерісінде қандай екі қарама карсы көзқарас болды?
4. Сен қалай ойлайсың бірнеше миллиард жылдар бұрын тіршілік өздігінен туындай алды ма?
Тапсырмалар:
1. Бақалар-ұйыма балдырдан, құрттар-топырақтан ал шыбындар шіріген еттен пайда бола алама?
Жауапты Фраческо Реди тәжірибесімен дәлелдеңдер.
2. Ладзаро Спалланциани қандай тәжірибелер жасады?
3. А.Левенгуг пікірі Витализм теориясы
4. Луи Пастер тәжірибелері нені дәлелдеді?
Оқушылар топпен жұмыс істейді, постер қорғайды
Оқушылар интербелсенді тақтадан слайдтар арқылы жауаптарын дәлелдейді.
Сергіту сәті Бейне ролик көрсету Оқушылар демалады
3-кезең
Қорытынды
Сабақты бекіту Топтастыру стратегиясы
1-тапсырма
Тіршілік
2-тапсырма
Сәйкестендіру тесті
1. Аристотель
2. Биогенез
3. Абиогенез
4. А.Левенгуг
5. Ж.Б.Ламарк
6. Витализм
7. Луи Пастер
Жауаптары
А) Микроскоп ойлап тапты
Ә) Тіршіліктің өздігінен жаралу теориясы
Б) Тіршілік тірі нәрседен шықты
В) Бақа ылғалды топырақтан пайда болды
Г) Ауада тіршілік күші болады
Д) 1862 жылы сыйлық алды
Ж) Саңырауқұлақтың өздігінен дүниеге келуі туралы еңбек жазды
3-тапсырма
Терминологиялық диктант
Барлық тірі ағзалар жасушалардан құралған, жасуша ғылымы_______
Тірі ағзалар мен жансыз ағзалардың барлығы
_________мен________
құралған.
Вирустан басқа тірі ағзаларға________тән.
Тіршіліктің өздігінен пайда болуын жоққа шығаратын алғашқы тәжірибелерді жасаған Итальяндық ғалым
________________
Француз ғылым академиясының "Тіршілік қалай пайда болды" сұрағына жаңаша жауап үшін тағайындалған ерекше сыйлықты алған ғалым
_________________.
4-тапсырма
Ой-толғау
Тіршілік-жанның денедегі сипаты, өмір сүру формасы.
Әр топ өзіне тиесілі тапсырмаларға жауап береді
Оқушылардың болжамды
жауаптары
4-Үйге тапсырма Қосымша деректер, мәліметтер жинау
§46 қайталау,
§47 оқып келу Оқушылар күнделіктеріне жазып алады
5-Бағалау Екі жұлдыз, бір тілек
Топтардың бір-бірін бағалауы, мұғалімнің бағалауы. Оқушылар бағалау парағын толтырады
6-Рефлексия
Кері байланыс Стикерлер арқылы смайликтер тұсына пікірлерін қалдырады. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жазады.
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Автор Бошынтаева Айгуль Тоқтымамытқызы
Алматы облысы Панфилов ауданы Ж.Бусаков атындагы орта мектеп биология пәні мұғалімі
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
Авторлық бағдарлама |
Коучинг жоспарлары |
Мектеп әкімшілігі |
Мектептен тыс мекемелер |
Сыныптан тыс жұмыс |
Оқушымен жұмыс |
Тәрбие сағаты |
Ата-аналармен жұмыс |
Қосымша жинақтар |
Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар |
Қазақ тілінен ашық сабақтар |
Әдебиеттен ашық сабақтар |
Открытие уроки по русскому языку |
Уроки литературы |
Ағылшын тілінен ашық сабақтар |
Биологиядан ашық сабақтар |
Химиядан ашық сабақтар |
Физикадан ашық сабақтар |
Математикадан ашық сабақтар |
Информатикадан ашық сабақтар |
Тарихтан ашық сабақтар |
Географиядан ашық сабақтар |
Адам және қоғам пәнінен ашық сабақтар |
Психологиядан ашық сабақтар |
АӘД пәнінен ашық сабақтар |
Өзін-өзі тану пәнінен ашық сабақтар |
Құқықтан ашық сабақтар |
Экономикадан ашық сабақтар |
Музыкадан ашық сабақтар |
Технологиядан ашық сабақтар |
Дене шынықтыру пәнінен ашық сабақтар |
Сызу сурет пәндерінен ашық сабақтар |