ОҚО Ордабасы ауданы
Шұбарсу ауылы
«Ынтымақ» негізгі орта мектебі
Пәні: қазақ әдебиеті
Сыныбы: 9-сынып
Сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: С.Торайғыровтың өмірі мен шығармашылығы
Сабақтың мақсаты:
а) С.Торайғыровтың өмірінен мәлімет бере отырып,оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру және негізгі мәселелерге аса көңіл бөлуге үйрету;
ә) оқушыларды адамгершілікке,имандылыққа,асыл қасиеттерге тәрбиелеу;
б) Сабақ барысында оқушыларды өз ойын айта білуге, мәнерлеп оқуға дағдыландыру;
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,талдау, іздену т.б
Сабақтың көрнекілігі: ақын портреті, шығармашылығы туралы тірек сызбалар, шығармалар жинағы, Д. Әбіловтың «Сұлтанмахмұт» романы т.б
Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу, оқу құралдарын дайындау, оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ә) Үй тапсырмасын сұрау:
Үйге берілген тапсырманы «Бәйге» сұрақтары арқылы сұраймын. Сұрақтарға толық жауап берген оқушы «Бәйге» жеңімпазы болады.
Сұрақтар саны: 20
«Бәйге» сұрақтары
1.1917-1956 жылдардағы қазақ әдебиетінің дамуына қандай ақын-жазушылар үлес қосты?
2. Қазақ халқын сауаттандыру, мәдениетін көтеру жолында тыным таппай еңбек еткен ақын-жазушылар кімдер?
3.1917 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің батырлары туралы қандай шығармалар жарық көрді?
4. Қазақ прозасында әйел теңсіздігі және кедейдің аянышты өмірі туралы тақырыптарды қайсы жазушы кең ауқымда жырлады?
5.Жаңа дәуір тынысы қайсы ақын-жазушылар шығармашылығында жаңа мазмұнға ие болды?
6.Ұлы Отан соғысына қатысқан майдангер ақын-жазушыларды білесің бе?
7.Бауыржан Момышұлы кім?
8. «Ленинградтық өренім» өлеңінің авторы кім, және кімге арналған?
9.Соғыстан кейінгі жылдары қазақ әдебиетінде қандай өзгерістер болды?
10.Қазақ драматургиясы туралы не білесің?
11.Жеке басқа табынушылық саясаты нешінші жылдарды қамтыды?
12.Репрессия құрбандары деп кімдерді айтамыз?
13.20-30-жылдардағы қазақ әдебиетінде қандай тақырыптардағы шығармалар жарық көрді?
14.Сыншыл реализм деген не?
15.Б.Майлин туралы не білесің?
16.Ж. Жабаевтың «Зілді бұйрық» өлеңінде халық күйзелісі қалай суреттеледі?
17.20-30-жылдары қазақ тіліндегі қандай баспаларды білесің?
18.Абай туралы Ахмет Байтұрсынов қандай мақала жазды?
19.ХХ ғасыр әдебиетінің негізін қалаушы ақын-жазушылар деп кімдерді айта аламыз?
20.Алаш орда үкіметінің жетекшісі кім?
б) Жаңа сабақты түсіндіру:
Cұлтанмахмұт Торайғыров 1893 жылы 28- қазан күні Көкшетау облысының Қызылту ауданында дүниеге келеді. Балалық,жастық шағы Баянауылда өтеді. Арғы атасы Торайғыр би болған, шешендігімен әділдігімен ел арасында аты аңызға айналған. Өз заманының ірі тұлғасы болған. Мұқан,Тортай деген молдалардан сауатын ашады. 1908 жылы Сұлтанмахмұт Баянауылдағы Әбдірахман молдадан сабақ алады. Молданың надандығын, пасықтығын сынайтын өлеңдер шығарады. «Орнымыз – медресе оқып жатқан», «Дін», «Соқыр сопы» т.б. 1982 жылы Троицк қаласындағы медреседе оқиды, көп қиналады. Денсаулығы нашарлап, аулына қайтады. Өз бетімен білімін толықтырып, өлең жазады, бала оқытады. Өлеңдерінің тақырыбы – өнер-білім.
Сұлтанмахмұт Торайғыров 27 жасында 1920 жылы 21- мамырда
ауыр науқастан қайтыс болады.
Ақынның шығармалары
Өлеңдері Поэмалары Романдары
«Шығамын тірі болсам адам болып», «Шәкірт ойы» «Мен қазақ»,
«Анау-мынау», «Оқудағы мақсат не?», «Бір адамға», «Бұлар кім?» «Ендігі беталыс», «Шәкірттерге», «Оқып жүрген жастарға»т.б. «Адасқан өмір»,
«Кедей»,
«Айтыс»,
«Қайғы», «Таныстыру», «Қамар сұлу»,
«Кім жазықты?»
«Ауырмай есімнен жаңылғаным»
Бүгінгі танысатынымыз С.Торайғыровтың шығармасы –«Шәкірт ойы»
1. Өлеңді мәнерлеп оқу.
2. «Өлеңді кешенді сатылай талдау» әдісі арқылы талдау.
Шәкірт нені армандайды?
Елдің жүрегі неге мұздаған?
Ол неге жұлдыз емес, Күн болғысы келеді?
3. Астрономиялық тұрғыдан жұлдыз бен Күн туралы ғылыми түрде түсінік береді. (электронды оқулық)
4. Топтастыру стратегиясы
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бөлім: Материалы / Әдебиеттен ашық сабақтар |
Көрсетілім: 6168 |
|
|
|
С. Торайғыровтың өмірі мен шығармашылығы
Шұбарсу ауылы
«Ынтымақ» негізгі орта мектебі
Пәні: қазақ әдебиеті
Сыныбы: 9-сынып
Сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: С.Торайғыровтың өмірі мен шығармашылығы
Сабақтың мақсаты:
а) С.Торайғыровтың өмірінен мәлімет бере отырып,оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру және негізгі мәселелерге аса көңіл бөлуге үйрету;
ә) оқушыларды адамгершілікке,имандылыққа,асыл қасиеттерге тәрбиелеу;
б) Сабақ барысында оқушыларды өз ойын айта білуге, мәнерлеп оқуға дағдыландыру;
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,талдау, іздену т.б
Сабақтың көрнекілігі: ақын портреті, шығармашылығы туралы тірек сызбалар, шығармалар жинағы, Д. Әбіловтың «Сұлтанмахмұт» романы т.б
Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу, оқу құралдарын дайындау, оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ә) Үй тапсырмасын сұрау:
Үйге берілген тапсырманы «Бәйге» сұрақтары арқылы сұраймын. Сұрақтарға толық жауап берген оқушы «Бәйге» жеңімпазы болады.
Сұрақтар саны: 20
«Бәйге» сұрақтары
1.1917-1956 жылдардағы қазақ әдебиетінің дамуына қандай ақын-жазушылар үлес қосты?
2. Қазақ халқын сауаттандыру, мәдениетін көтеру жолында тыным таппай еңбек еткен ақын-жазушылар кімдер?
3.1917 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің батырлары туралы қандай шығармалар жарық көрді?
4. Қазақ прозасында әйел теңсіздігі және кедейдің аянышты өмірі туралы тақырыптарды қайсы жазушы кең ауқымда жырлады?
5.Жаңа дәуір тынысы қайсы ақын-жазушылар шығармашылығында жаңа мазмұнға ие болды?
6.Ұлы Отан соғысына қатысқан майдангер ақын-жазушыларды білесің бе?
7.Бауыржан Момышұлы кім?
8. «Ленинградтық өренім» өлеңінің авторы кім, және кімге арналған?
9.Соғыстан кейінгі жылдары қазақ әдебиетінде қандай өзгерістер болды?
10.Қазақ драматургиясы туралы не білесің?
11.Жеке басқа табынушылық саясаты нешінші жылдарды қамтыды?
12.Репрессия құрбандары деп кімдерді айтамыз?
13.20-30-жылдардағы қазақ әдебиетінде қандай тақырыптардағы шығармалар жарық көрді?
14.Сыншыл реализм деген не?
15.Б.Майлин туралы не білесің?
16.Ж. Жабаевтың «Зілді бұйрық» өлеңінде халық күйзелісі қалай суреттеледі?
17.20-30-жылдары қазақ тіліндегі қандай баспаларды білесің?
18.Абай туралы Ахмет Байтұрсынов қандай мақала жазды?
19.ХХ ғасыр әдебиетінің негізін қалаушы ақын-жазушылар деп кімдерді айта аламыз?
20.Алаш орда үкіметінің жетекшісі кім?
б) Жаңа сабақты түсіндіру:
Cұлтанмахмұт Торайғыров 1893 жылы 28- қазан күні Көкшетау облысының Қызылту ауданында дүниеге келеді. Балалық,жастық шағы Баянауылда өтеді. Арғы атасы Торайғыр би болған, шешендігімен әділдігімен ел арасында аты аңызға айналған. Өз заманының ірі тұлғасы болған. Мұқан,Тортай деген молдалардан сауатын ашады. 1908 жылы Сұлтанмахмұт Баянауылдағы Әбдірахман молдадан сабақ алады. Молданың надандығын, пасықтығын сынайтын өлеңдер шығарады. «Орнымыз – медресе оқып жатқан», «Дін», «Соқыр сопы» т.б. 1982 жылы Троицк қаласындағы медреседе оқиды, көп қиналады. Денсаулығы нашарлап, аулына қайтады. Өз бетімен білімін толықтырып, өлең жазады, бала оқытады. Өлеңдерінің тақырыбы – өнер-білім.
Сұлтанмахмұт Торайғыров 27 жасында 1920 жылы 21- мамырда
ауыр науқастан қайтыс болады.
Ақынның шығармалары
Өлеңдері Поэмалары Романдары
«Шығамын тірі болсам адам болып», «Шәкірт ойы» «Мен қазақ»,
«Анау-мынау», «Оқудағы мақсат не?», «Бір адамға», «Бұлар кім?» «Ендігі беталыс», «Шәкірттерге», «Оқып жүрген жастарға»т.б. «Адасқан өмір»,
«Кедей»,
«Айтыс»,
«Қайғы», «Таныстыру», «Қамар сұлу»,
«Кім жазықты?»
«Ауырмай есімнен жаңылғаным»
Бүгінгі танысатынымыз С.Торайғыровтың шығармасы –«Шәкірт ойы»
1. Өлеңді мәнерлеп оқу.
2. «Өлеңді кешенді сатылай талдау» әдісі арқылы талдау.
Шәкірт нені армандайды?
Елдің жүрегі неге мұздаған?
Ол неге жұлдыз емес, Күн болғысы келеді?
3. Астрономиялық тұрғыдан жұлдыз бен Күн туралы ғылыми түрде түсінік береді. (электронды оқулық)
4. Топтастыру стратегиясы
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Автор Уралова Шолпан Жаксибаевна
Ордабасы ауданы Шұбарсу елді мекені "Ынтымақ" негізгі орта мектебі
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
Авторлық бағдарлама |
Коучинг жоспарлары |
Мектеп әкімшілігі |
Мектептен тыс мекемелер |
Сыныптан тыс жұмыс |
Оқушымен жұмыс |
Тәрбие сағаты |
Ата-аналармен жұмыс |
Қосымша жинақтар |
Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар |
Қазақ тілінен ашық сабақтар |
Әдебиеттен ашық сабақтар |
Открытие уроки по русскому языку |
Уроки литературы |
Ағылшын тілінен ашық сабақтар |
Биологиядан ашық сабақтар |
Химиядан ашық сабақтар |
Физикадан ашық сабақтар |
Математикадан ашық сабақтар |
Информатикадан ашық сабақтар |
Тарихтан ашық сабақтар |
Географиядан ашық сабақтар |
Адам және қоғам пәнінен ашық сабақтар |
Психологиядан ашық сабақтар |
АӘД пәнінен ашық сабақтар |
Өзін-өзі тану пәнінен ашық сабақтар |
Құқықтан ашық сабақтар |
Экономикадан ашық сабақтар |
Музыкадан ашық сабақтар |
Технологиядан ашық сабақтар |
Дене шынықтыру пәнінен ашық сабақтар |
Сызу сурет пәндерінен ашық сабақтар |