Сабақтың тақырыбы: Қазақ мемлекетінің саяси және әлеуметтік
құрылымдары
Сабақтың мақсаты:
а) оқыту: XV - XVIII ғғ.Қазақ мемлекеттілігі, мемлекет нышандары, қоғамның әлеуметтік құрылымының ерекшеліктерін және салықтар мен міндеткерліктер туралы түсінік беру, Тәуке ханның «Жеті жарғысын» оқыту;
ә) тәрбиелеу: Оқушыларды туған өлкенің тарихына құрметпен қарауға, Отан сүйгіштікке, адамгершілікке , еңбекқорлыққа мақсат қоя білуге тәрбиелеу
в) дамыту: Сабақта оқытудың жаңа технология элементтерін қолданып, оқушы белсенділігін арттыру, оқушылардың іс - әрекетін басқару арқылы ой таласын туғызу, білім – білікітілігін дамыту.
Сабақ көрнекілігі: Карта, интерактивті тақта, суреттер, слайдтар,
үлестірмелі қағаздар
Сабақ түрі: зерттеушілік, шығармашылық сабақ
Сабақ әдісі: сыныпты 2 топқа бөлу, салыстыру, сұрақ- жауап, сәйкестендіру
Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
Сыныппен сәлемдесу;
Кезекші мәлімдемесі;
Оқушыларды түгендеп жаңа сабақ өтуге дайындық жасау
Оқушыларды 2 – топқа бөлу: І топ «Тәуке хан», ІІ топ «Қасым хан»
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
1. Ізденіс түбі – нәтиже /зерттеушілік тапсырма/
«Қазақ хандары ұстанған саясаттың негізгі бағыттары»
2. «Ғажайып тоғыздық»
Сұрақтары:
Жылдар:
Шығай хан қай жылы қаза тапты? /1582/
Есім ханның ойраттарға соққы беруі? /1620/
Тәуке ханның билік еткен жылдары? /1680 – 1715 /1718/
Тұлғалар:
Хақназар хан өлгеннен кейін кім хан болды? /Шығай сұлтан/
1628 ж Ташкент түбінде болған шайқас кімдердің арасында болды ?
/Есім мен Тұрсын
Жәңгірге көмекке келген Самарқанд билеушісі /Жалаңтөс/
Оқиғалар:
Шығай хан Бұхара билеушісі Абдаллахпен бірігіп кіммен соғысады ?
/Ташкент билеушісі Баба сұлтан/
1643 ж Қазастан мен Орта Азияға жорық жасаған жоңғар қоңтайшысы?
/Батур/
1643 ж жоңғардың 50 мың әскерін Жәңгір хан қалай жеңді?
/жер жағдайын пайдаланды/
ІІІ. Жаңа сабақ. Қазақ мемлекетінің саяси және әлеуметтік құрылымдары
.
Жұптық тапсырмалар /Оқушы деңгейіне қарай/
І топ «Тәуке хан» тобына ІІ топ «Қасым хан» тобына
Бұхара халық дегеніміз кімдер? Дінбасылар дегеніміз кімдер?
Төлеңгіттер және олардың міндеттері Сұлтандар және олардың міндеттері
«Би» сөзіне топтастыру жаса «Хан» сөзіне топтастыру жаса
Өзіме әрекет жасатсаң үйренемін
IV. Сабақты пысықтау:
Топтық тапсырма:
IV. Сабақты қорытындылау:
Оқушыларды бағалау
Үйге тапсырма беру: §37 оқу, «Жеті жарғы – қазақ мемлекетінің
төл заңы» әңгіме – сұхбатқа дайындалу
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бөлім: Материалы / Тарихтан ашық сабақтар |
Көрсетілім: 3024 |
|
|
|
Қазақ мемлекетінің саяси және әлеуметтік құрылымдары
құрылымдары
Сабақтың мақсаты:
а) оқыту: XV - XVIII ғғ.Қазақ мемлекеттілігі, мемлекет нышандары, қоғамның әлеуметтік құрылымының ерекшеліктерін және салықтар мен міндеткерліктер туралы түсінік беру, Тәуке ханның «Жеті жарғысын» оқыту;
ә) тәрбиелеу: Оқушыларды туған өлкенің тарихына құрметпен қарауға, Отан сүйгіштікке, адамгершілікке , еңбекқорлыққа мақсат қоя білуге тәрбиелеу
в) дамыту: Сабақта оқытудың жаңа технология элементтерін қолданып, оқушы белсенділігін арттыру, оқушылардың іс - әрекетін басқару арқылы ой таласын туғызу, білім – білікітілігін дамыту.
Сабақ көрнекілігі: Карта, интерактивті тақта, суреттер, слайдтар,
үлестірмелі қағаздар
Сабақ түрі: зерттеушілік, шығармашылық сабақ
Сабақ әдісі: сыныпты 2 топқа бөлу, салыстыру, сұрақ- жауап, сәйкестендіру
Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
Сыныппен сәлемдесу;
Кезекші мәлімдемесі;
Оқушыларды түгендеп жаңа сабақ өтуге дайындық жасау
Оқушыларды 2 – топқа бөлу: І топ «Тәуке хан», ІІ топ «Қасым хан»
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
1. Ізденіс түбі – нәтиже /зерттеушілік тапсырма/
«Қазақ хандары ұстанған саясаттың негізгі бағыттары»
2. «Ғажайып тоғыздық»
Сұрақтары:
Жылдар:
Шығай хан қай жылы қаза тапты? /1582/
Есім ханның ойраттарға соққы беруі? /1620/
Тәуке ханның билік еткен жылдары? /1680 – 1715 /1718/
Тұлғалар:
Хақназар хан өлгеннен кейін кім хан болды? /Шығай сұлтан/
1628 ж Ташкент түбінде болған шайқас кімдердің арасында болды ?
/Есім мен Тұрсын
Жәңгірге көмекке келген Самарқанд билеушісі /Жалаңтөс/
Оқиғалар:
Шығай хан Бұхара билеушісі Абдаллахпен бірігіп кіммен соғысады ?
/Ташкент билеушісі Баба сұлтан/
1643 ж Қазастан мен Орта Азияға жорық жасаған жоңғар қоңтайшысы?
/Батур/
1643 ж жоңғардың 50 мың әскерін Жәңгір хан қалай жеңді?
/жер жағдайын пайдаланды/
ІІІ. Жаңа сабақ. Қазақ мемлекетінің саяси және әлеуметтік құрылымдары
.
Жұптық тапсырмалар /Оқушы деңгейіне қарай/
І топ «Тәуке хан» тобына ІІ топ «Қасым хан» тобына
Бұхара халық дегеніміз кімдер? Дінбасылар дегеніміз кімдер?
Төлеңгіттер және олардың міндеттері Сұлтандар және олардың міндеттері
«Би» сөзіне топтастыру жаса «Хан» сөзіне топтастыру жаса
Өзіме әрекет жасатсаң үйренемін
IV. Сабақты пысықтау:
Топтық тапсырма:
IV. Сабақты қорытындылау:
Оқушыларды бағалау
Үйге тапсырма беру: §37 оқу, «Жеті жарғы – қазақ мемлекетінің
төл заңы» әңгіме – сұхбатқа дайындалу
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Автор Мәди Отегенов
№229 орта мектеп
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
Авторлық бағдарлама |
Коучинг жоспарлары |
Мектеп әкімшілігі |
Мектептен тыс мекемелер |
Сыныптан тыс жұмыс |
Оқушымен жұмыс |
Тәрбие сағаты |
Ата-аналармен жұмыс |
Қосымша жинақтар |
Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар |
Қазақ тілінен ашық сабақтар |
Әдебиеттен ашық сабақтар |
Открытие уроки по русскому языку |
Уроки литературы |
Ағылшын тілінен ашық сабақтар |
Биологиядан ашық сабақтар |
Химиядан ашық сабақтар |
Физикадан ашық сабақтар |
Математикадан ашық сабақтар |
Информатикадан ашық сабақтар |
Тарихтан ашық сабақтар |
Географиядан ашық сабақтар |
Адам және қоғам пәнінен ашық сабақтар |
Психологиядан ашық сабақтар |
АӘД пәнінен ашық сабақтар |
Өзін-өзі тану пәнінен ашық сабақтар |
Құқықтан ашық сабақтар |
Экономикадан ашық сабақтар |
Музыкадан ашық сабақтар |
Технологиядан ашық сабақтар |
Дене шынықтыру пәнінен ашық сабақтар |
Сызу сурет пәндерінен ашық сабақтар |